Armwrestling klub Podivín

Vítejte na stránkách AWK Podivín

Články

Sezóna 2006/2007

Sezóna 2006/2007

 

Úvod vyšel skvěle

Nová sezóna 2006/07 byla zahájena 30. září nejvyšší extraligovou soutěží. Do Prahy odcestovali i závodníci Sokola Podivín.

Jestliže někdo očekával na úvod drama, vyl rychle vyveden z omylu. Podivínští pákaři kontrolovali vývoj soutěže jak mezi juniory, tak i seniory.

Z juniorů zasluhují pozornost především Dana Surá za dvě vítězství ve váhové kategorii do 60kg. Další dvě medaile tentokrát stříbrné získala mezi ženami v téže váze. Tomáš Pešek za první a druhé místo v kategorii nad 75kg a Pavel Fischer za první a třetí místo ve váze do 65kg. Ve stejné váze připojil 3. a 4. místo Zdeněk Stehlík a na stupně nejlepších dosáhl 3. a 2. místem i Jiří Fischer ve váze do 75kg.

V soutěži dospělých odvedli tradičně vysoký standard bratři Svačinové, když vybojovali na obě ruce dohromady čtyři zlaté, po jediné stříbrné a bronzové medaili. Robin obsadil dvě 1. místa ve váze do 80kg a shodného umístění dosáhl i Rostislav ve váze do 90kg. Nejmladší Radek získal v Praze 2. a 3. místo.

Smůlu měl Jaroslav Vavřina, který skončil kousek od medaile se dvěma čtvrtými místy.

 

Prima natáčela pákaře

Další extraligová soutěž proběhla za naší účasti v sobotu 25. listopadu v Dolním Bousově. Čas si našla i televize Prima, která sestřih soutěže odvysílala v úterý večer v pořadu Extra.

Velmi dobře si znovu vedla Dana Surá ve váhové kategorii do 60kg, když zvítězila na obě ruce. Značně jí sekundovala Klára Gálová se dvěma druhými místy. Úspěšně si vedl i Zdeněk Stehlík dvakrát stříbrný ve váze do 65kg. Nedařilo se Tomášovi Peškovi, když se dělili na levou i pravou ruku o 5. – 6. místo.

V soutěži dospělých se nejprve představily ženy. Dana Surá vybojovala ve váhové kategorii do 60kg 2. místo na levou a 3. místo na pravou ruku a ve váze nad 60kg Klára Gálová dvě čtvrtá místa. Mezi muži kralovali bratři Svačinovi. Nejprve zvítězil ve váze do 80kg Robin pravou rukou, aby ho zanedlouho napodobil Rosťa se dvěma prvními místy ve váze do 90kg. Nejmladší Radek získal ve stejné váze dvě druhá místa. V cestě za lepším umístěním mu stál právě jeho zkušenější bratr.

 

Pákaři se chystají na malou Evropu

Do jihomoravské metropole se po deseti letech vrací největší domácí soutěž, aby zde oslavila kulaté jubileum na místě, kde tato populární, těžká soutěž vznikla. Spolu s nejlepšími domácími pákaři se na víkendové závody připravují i borci Sokola Podivín, kteří se pokusí v tvrdé konkurenci vyhrát, tak jako minulosti, sochu Golema. Do Brna přislíbil účast závodníci dvanácti zemí – Rakouska, Německa, Polska, Švýcarska, Belgie, Slovenska, Maďarska, Itálie, Rumunska a domácí České republiky. Poprvé se na soutěž chystají závodníci z Egypta, Maroka a Alžíru.

Pro svou mezinárodní popularitu a zahraniční účast se také o Golemově ruce hovoří jako o „malé Evropě“.

 

Golemova ruka

Nejznámější soutěž v České republice v páce. Golemova ruka oslavila v sobotu 10. února malé jubileum – 10. výročí. Jediná mezinárodní soutěž u nás se vždy těšila velkému zájmu závodníků a jinak tomu nebylo ani o víkendu.

Jihomoravská metropole přivítala na 120 závodníků ze sedmi zemí. Německa, Maďarska, Belgie, Slovenské a České republiky a poprvé v historii se soutěže zúčastnili závodníci Egypta a Maroka.

I když se v brněnské sportovní hale sešlo několik medailistů z ME i MS, skvělými výkony se předvedli zejména zástupci Sokola Podivín, kteří se stali i nejúspěšnějším oddílem.

Prim mezi muži diktovalo zejména trio bratří Svačinových. Robinovi stál v cestě za vítězstvím na pravou ruku favorit váhové kategorie do 0kg, medailista z ME, slovenský reprezentant Martin Hanes. Právě jejich finálový duel patřil k vrcholům večera. Po těžkém boji, kdy nebylo dlouho o vítězi rozhodnuto, nakonec zvítězil v poměru 2:1 na zápasy český reprezentant Robin Svačina. Kategorie do 90kg na pravou ruku patřila také Čechům. Zasloužili se o to znovu bratři Svačinovi. Prvenství vybojoval Rostislav, třetí skončil mladší Radek. Vklínit se mezi naše zástupce dokázal egyptský reprezentant Hassan Mohamed. Na levou přidal Radek vynikající druhé místo, když porazil i svého staršího a zkušenějšího bratra, který měl těžší los a skončil čtvrtý.

Jestliže se v soutěži dařilo dospělým, junioři do 18-ti let nezůstali pozadu. Nejlépe se dařilo Daně Suré v kategorii do 60kg. Úspěšná a česká reprezentantka z ME a MS nenašla ani na Golemovce přemožitelku a suverénně zvítězila na obě ruce. Značně ji sekundovala ve stejné váze Klára Gálová, která vybojovala druhé a třetí místo. Mezi juniory ve váhové kategorii do 65kg se z podivínských pákařů prosadil třetím a čtvrtým místem ještě Pavel Fischer. Jaroslavovi Vavřinovi se nepodařilo navázat na medailové pozice loňského ročníku, když neprošel vyřazovacím pavoukem.

 

Špička armsportu se sejde v Podivíně

Nejlepší závodníci z ČR, junioři i senioři se v sobotu 10. 3. utkají ve třinácti kategoriích o vítězství v sedmém ročníku Velké ceny Podivína v páce. Ženy ve dvou, junioři ve čtyřech a muži v pěti váhových kategoriích. Nebude se bojovat jen o cenné trofeje, ale také o postup na mistrovství republiky. Mezi favority na celkové vítězství patří i domácí závodníci, kteří zde ještě nebyli poraženi. Začátek závodu je ve 14 hodin v městské hale.

 

Podivín přivítal nejlepší pákaře

Česká asociace přetláčení rukou využila zkušenosti podivínských pořadatelů, aby v rámci 7. ročníku Velké ceny Podivína v páce uspořádala 4. kolo extraligové soutěže v armsportu.

Ve třinácti váhových kategoriích na levou i pravou ruku bojovali nejlepší závodníci z České republiky nejen o cenné trofeje, ale také o postup na mistrovství republiky. Nejvíce kategorií mají tradičně muži (pět) 70, 80, 90, 100 a nad 100kg, junioři čtyři do 65, 70, 75 a nad 75kg, juniorky a ženy po dvou 60 a nad 60kg.

Nejúspěšnějším závodníkem víkendové extraligy se stal se třemi zlatými zástupce Sokol Podivín Rostislav Svačina. Dvě prvenství vybojoval ve váhové kategorii do 90kg a třetí připojil v kategorii bez rozdílu vah. Právě finálový zápas této váhy se stal zlatým hřebem večera. Zápas nebyl dlouho rozhodnut a za stavu 1:1 přišlo rozuzlení. Ve třetím rozhodujícím zápase měl přece jen více sil podivínský borec, který porazil o téměř čtyřicet kilogramů těžšího Dušana Tesaříka z Hluku.

Robin Svačina přidal další první místo ve váze do 80kg na pravou ruku, když na levou nezávodil. Nejmladší z rodiny Radek Svačina získal dvě druhá místa, levou ruku ve váze do 90kg, kde byl lepší jen jeho starší bratr, a druhé na pravou ruku ve váze do 100kg, kde se přihlásil zkusit své štěstí, aby se opět nestřetl ve finále se svým bratrem. Jaroslav Vavřina vybojoval v nejtěžší váze nad 100kg třetí a páté místo.

V soutěži juniorů si z podivínských nadějí vedl nejlépe úřadující dvojnásobný mistr republiky Pavel Fischer. Přemožitele nenašel ani doma ve váze do 70kg, kde slavil dvě prvenství.

Dařilo se i juniorkám. Dana Surá vybojovala dvě druhá místa ve váhové kategorii do 60kg. Dvě třetí místa přidala pro domácí i Jana Bubenčíková. O kategorii výše ve váze nad 60kg získala také dvě třetí místa Klára Gálová.

 

Podivínští pákaři bronzoví

14. ročník mezinárodní soutěže v přetláčení rukou Senecká ruka proběhla o víkendu na Slovensku.

Senecká sportovní hala přivítala na 170 závodníků z dvanácti zemí. Německa, Belgie, Slovenska, Itálie, Švýcarska, Rumunska, Bulharska, Polska, Anglie, Litvy, Maďarska a České republiky, kterou reprezentovali i závodníci Sokola Podivín bratři Rostislav a Robin Svačinovi.

V těžké konkurenci dosáhli shodného umístění, když oba stanuli na bronzových stupních. Robin ve váhové kategorii do 80kg a Rostislav o kategorii výše do 90kg. V druhém případě mohlo být umístění i o něco lepší, kdyby rozhodčí nepřehlédli zcela evidentní faul soupeře. Úspěšnější z české výpravy byl jen František Živný (druhý a třetí). Česká pákařská legenda se vrací po tříleté zdravotní odmlce a hned na stupních vítězů. Turnaj s těžkou konkurencí si zvolili podivínští závodníci záměrně jako poslední prověrku sil před mistrovstvím republiky, které proběhne tento měsíc ve Velkém Meziříčí.

 

Podivínský pákař Fischer je dvojnásobným mistrem

Mistrovstvím republiky juniorů a juniorek do 18-ti let v armsportu – přetláčení rukou byla ukončena sezona mladých pákařů.

Podivínští siláci patří již několik let mezi absolutní domácí špičku. Sobotní závod to jen to potvrdil, když zastihl mladé pákaře Sokola Podivín ve výborné formě. Po zisku tří zlatých, jedné stříbrné, dvou bronzových a několik dalších cenných umístění obsadili i celkové druhé místo v soutěži oddílů.

Z podivínských nadějí se vedlo nejlépe loňskému obhájci, dvojnásobnému mistru republiky ve váze do 65kg, Pavlu Fischerovi. Ani letos nenašel přemožitele a suverénně si dokráčel pro dva tituly, tentokráte o kategorii výše do 70kg. Zdeněk Stehlík skončil ve váhové kategorii do 65kg dvakrát pátý. Juniorky se také činily. Patnáctileté Daně Suré se poprvé podařilo získat titul mistra republiky na pravou ruku ve váze do 60kg. Na levou ruku se probojovala až do finále, kde podlehla těsně Markétě Vojtkové z Troubek.

Jana Bubenčíková vystoupila v té samé váze na stupně vítězů za dvě třetí místa. Jen trochu více štěstí chybělo Kláře Gálové, aby stanula mezi nejlepšími třemi ve váhové kategorii nad 60kg, když se umístila dvakrát na čtvrtém místě.

Putovní pohár pro nejúspěšnější oddíl sezony ročníku 2006/2007 si odvezl nejpočetnější mladý kolektiv ze Židlochovic. Druhý skončil kolektiv z Podivín a třetí domácí z Hluku.

 

Pět titulů do Podivína

Česká asociace přetláčení rukou za přispění domácího oddílu uspořádala o víkendu dvanácté mistrovství České republiky mužů a žen v armsportu-páce.

Nejdůležitější domácí akce pákařů už dopředu slibovala zajímavé boje. O čtrnáct titulů se ucházelo 112 nominovaných závodníků, z toho osm v každé váhové kategorii. Sedm si jich vybojovalo právo účasti na extraligových soutěžích, osmý-obhájce titulu byl nasazen přímo.

Pákaři Sokola Podivín byli znovu považováni za favority mistrovství. A prognózy se brzy naplňovaly. Nakonec do Podivína putovala z celého počtu třetina titulů.

Začátek šampionátu přinesl velké překvapení. Teprve patnáctiletá dorostenka Dana Surá porazilo v boji o titul překvapivě všechny soupeřky v čele s několikanásobnou mistryní republiky a obhájkyní titulu Radkou Šrámkovou z Bystřice a stala se tak nejmladší vítězkou seniorského titulu a nemělo zůstat jenom při jednom, zanedlouho nato se radovala i z vítězství na druhou ruku.

V nejnižší váhové kategorii mezi muži do 70kg se Michal Králíček umístil na 5. místě. Jedno z nejtěžších finále soutěže musel na pravou ruku přetavit ve vítězství Robin Svačina ve váhové kategorii do 80kg, aby přidal do své sbírky 9. titulů (junioři, senioři) ve své kariéře. Ve stejné váze se na 9.-11. místě umístil Jiří Fischer. Ve váze do 90kg dominovali na obě ruce Rostislav Svačina, když uzavřel počet získaných podivínských titulů na pět. O kategorii výše do 100kg vybojoval druhé a čtvrté místo Radek Svačina. V nejtěžší váhové kategorii nad 100kg se Jaroslav Vavřina umístil na 4. – 8. místě.

Na MR se opět dostavila dopingová kontrola, která si z našeho oddílu vybrala Rostislava Svačinu a Danu Surou. Podivínští pákaři tak úspěšně zakončili sezónu, ne jejímž konci opět převzali (po čtvrté v řadě) trofej pro nejúspěšnější oddíl za sezónu 2006/2007.

 

Surá ve Švédsku nezklamala

Ve středu 27. června se vrátila ze Švédska česká výprava, která se zúčastnila patnáctého mistrovství Evropy v armsportu-přetláčení rukou.

Při neúčasti bratří (Rostislava, Robina a Radka) Svačinových, kteří se nominace do české reprezentace (z osobních důvodů) vzdali, hájila břeclavský region na ME jediná závodnice a členka Sokola Podivín Dana Surá. Mladá závodnice (15 let) ve Švédsku rozhodně nezklamala. V silné konkurenci účastníků z 28. zemí vybojovala v juniorské kategorii do 18 let páté a šesté umístění a body do hodnocení národů. Česká výprava kromě několika umístění v první desítce získala dvě druhé a třetí místo a sedmou příčku v hodnocení národů.

 

Pákaři na MS

Česká reprezentace v armsportu-páce se 7. října vrátila z dějiště 30. Mistrovství světa Veliko Turnovo, Bulharsko.

Při neúčasti bratří Svačinových, kteří se omluvili z pracovních důvodů odcestovali na šampionát ze Sokola Podivín jen dva mladí juniorští reprezentanti do osmnácti let.

Navázat na dobré výsledky z minulých let se jim však nepodařilo. Patnáctiletá Dana Surá se umístila ve váhové kategorii do 55kg na 9. místě na pravou a levou ruku. Sedmnáctiletý Pavel Fischer se umístil na 14. místě na levou ruku a 15. na pravou ruku v kategorii do 65kg.

V pořadí národů se Česká republika umístila na 9. místě ze 42 zemí, když vybojovala 1 zlatou, 2 stříbrné a 2 bronzové medaile a body za umístění v první desítce do hodnocení národů.

 

Žádné komentáře