Vítejte na stránkách AWK Podivín

Články

Sezóna 2007/2008

Legenda sesazená z trůnu

Druhé kolo extraligy pákařů Proclima Cup hostil 8. prosince nedaleko hlavního města Dolní Bousov.

Hlavním pořadatelem soutěže byl znovu nejlepší pákař desetiletí domácí legenda František Živný. Za spoluúčasti České asociace přetláčení rukou. Nejlépe ze všech oddílů se dařilo opět podivínským pákařům, kteří byli i předem považováni za favority soutěže.

Základ pro drtivé vítězství týmů položilo opět suverénní trio bratří Svačinových, ke kterým se přiblížily svými výkony juniorky. Klára Gálová vybojovala dvě první místa v kategorii nad 60kg. Dana Surá připojila první a druhé místo o váhu níže do 60kg.

V mužské kategorii do 80, 90 a 100kg zahájili vítězné tažení bratří Radek, Robin a Rostislav Svačinovi. Zejména na pravou ruku excelovali a v průběhu soutěže to vypadalo, že to o vavříny vítězů bojují jen závodníci z Podivína proti zbytku České republiky. Na slabší levou se výkony trochu vyrovnaly, i přesto dokázali sourozenci utrhnout první, druhé a třetí místo.

Nejnapínavější a nejsledovanější částí soutěže byla královská kategorie bez rozdílu vah. Gloriolou ověnčeného pětatřicetiletého dvojnásobného mistra světa z amerického Virginia Brach před svými fanoušky poprvé porazil a z trůnu sesadil náš momentálně nejlepší český pákař, úřadující dvojnásobný mistr republiky do 90 kilogramů Rostislav Svačina.

Golemova ruka byla světová

Nejznámější česká soutěž v páce Golemova ruka proběhla v sobotu 26. ledna v Brně. Jedenáctého ročníku slavné soutěže se se ctí zhostili i pákaři Sokola Podivín. Na sto dvacet závodníku z devíti zemí Evropy Německa, Bulharska, Švýcarska, Belgie, Rakouska, Polska, Slovenska, Maďarska a Česka přicestovalo do moravské metropole, aby změřilo síly paží a utkalo se o sošky Golema, které se předávají za vítězství na místo pohárů (Muži měli vypsáno deset váhových kategorií, pět na levou a pět na pravou, ženy čtyři, juniorky a junioři do osmnácti let také čtyři respektive šest kategorií). Ovšem nejdelší cestu musela podstoupit na sportovní klání výprava z Egypta.

Reprezentaci ze země faraónů se podařilo navázat na výborné loňské výsledky, které je vynesly na druhé pořadí mezi zahraničními účastníky. Úspěšnější dokázala být jen velmi početná maďarská výprava. Ani to však nestačilo na Českou republiku, která v hodnocení národů zvítězila.

Velmi úspěšně si vedli i podivínští pákaři. Velkou zásluhu na tom mají především juniorky a muži, kteří vybojovali pro Českou republiku pět prvenství. Dana Surá dvě, ve váhové kategorii do 60kg a Klára Gálová také dvě, o váhu výše nad 60kg.

Nejlepší juniorka Dana Surá (16 let) a byla vůbec nejúspěšnější mezi startujícími. Výborné vystoupení ještě podtrhla druhým místem mezi ženami, když nechybělo mnoho, aby ve finále porazila mnohem starší, ale hlavně zkušenější maďarskou reprezentantku Zsiraji Judith.

Nejlépe z juniorů se umístil Zdeněk Stehlík na třetím místě ve váze do 63kg, Pavel Forejtník na pátém ve váze do 68kg a Jindřich Štěpina na čtvrtém místě ve váze do 73kg. Na mezinárodní soutěži znovu dokázalo své umění trio Svačinových. Mezi muži vybojovalo jedno vítězství a čtyři druhá místa. Z domácích závodníků je porazit nedokázal nikdo, zastavit je ve finále dokázali jen medailisté z mistrovství Evropy a světa.

Robin Svačina a reprezentant z Egypta Jousset Andreo se přetláčeli o vítězství ve váhové kategorii do 80kg. Nakonec získali každý jedno, Robin na svou silnější pravou a Jousset na levou ruku. Ve váze do 90kg obsadil po tuhém boji druhé místo Radek Svačina na pravou (na levou byl ještě čtvrtý), když zvítězil Kovací Peter z Maďarska. Nejstarší z bratrů Rostislav se dlouho přetahoval ve finále o vítězství ve váhové kategorii do 100kg, kde zvítězil bronzový z posledního ME ve Švédsku Nikolay Ivanov z Bulharska na pravou a na levou Cedric Lacola z Belgie.

Podivínští pákaři doma nezaváhali

Osmý ročník Velké ceny města Podivína v páce je minulostí. Druhá nejstarší pravidelně pořádaná soutěž v České republice (hned po mezinárodní Golemově ruce) proběhla v sobotu 8. března v městské hale. Velká cena Podivína je trvale zařazena v kalendáři České asociace přetláčení rukou a každoročně uzavírá extraligovou soutěž posledním kolem. Velkou zásluhu na výrazném vítězství má především trio bratří Svačinových (kteří se věnují sportovní páce od ledna 1999 a jsou zakladateli domácího oddílu v roce 2000).

Nejúspěšnějším závodníkem se po zásluze stal Rostislav Svačina se třemi prvními místy. Dvě vybojoval ve své váze do 90kg a třetí přidal na pravou ruku ve vypsané královské kategorii bez rozdílu vah. V infarktovém zápase porazil poprvé legendu české páky a nejlepšího pákaře desetiletí 200kg vážícího Františka Živného. Dodejme, že dvojnásobný mistr světa z roku 2000 ve váze nad 100kg z amerického Virginia Brach je již za vrcholem své kariéry. Ani to však nesnižuje kvality současného nejlepšího pákaře v ČR Rostislava Svačiny.

Dvě první místa přidal do hodnocení týmů i Robin Svačina ve váze do 80kg. Dvě druhá místa získal Radek Svačina ve váze do 90kg, když nestačil jen na svého staršího bratra. V nejtěžší váhové kategorii přidal také dvě druhá místa Jaroslav Vavřina. Naopak v nejlehčí mužské váze do 70kg se na stupně vítězů podařilo ještě vystoupit Michalu Králíčkovi za třetí místo. Juniorky startující mezi ženami přidaly také body. Dana Surá ve váze do 60kg za druhé a třetí místo a Klára Gálová byla dvakrát čtvrtá o váhu výš nad 60kg.

Junioři do 18 let se také činili. V oddílové soutěži skončili hned druzí za Židlochovicemi a třetím Hlukem. Z podivínských nadějí si vedla nejlépe česká jednička Dana Surá, která si suverénně dokráčela pro dvě první místa ve váze do 60kg. Oddílová kolegyně Klára Gálová získala druhé a třetí místo ve váze nad 60kg. Junior Zdeněk Stehlík byl dvakrát druhý ve váze do 63kg a Pavel Forejtník čtvrtý a pátý. Ve váze do 68kg se Jindřich Štěpina umístil na pátém a sedmém místě a Tomáš Hanyáš byl šestý a sedmý.

Gálová a Surá mistryněmi ČR

Lysá nad Labem Mistrovství České republiky v armsportu – páce juniorů a juniorek do 18-ti let a žáků a žákyň do 15-ti let proběhlo v sobotu 12. dubna v Lysé nad Labem.

Česká asociace přetláčení rukou pro velký zájem školní mládeže uspořádala poprvé ve své historii šampionát i pro věkové kategorie mladší a starších žáků a žákyň.

Do Lysé přicestovalo na dvě stovky hochů a dívek, aby porovnali sílu paží a pokusili se utrhnout titul mistra republiky pro rok 2008.

V kategorii starších žáků měli zastoupení i Sokol Podivín. Pavel Forejtník získal třetí a čtvrté místo. Jindřich Štěpina sedmé a deváté místo a Tomáš Hanyáš dvě osmá místa mezi juniory ve váze do 75kg.

Největší naděje však vkládali do juniorek. A oprávněně. Výborně připravená děvčata se trenérovi odvděčila výborným umístěním. Od nejlepší juniorské pákařky Dany Suré se ve váhové kategorie do 60kg titul očekával a obhajobu znovu česká reprezentantka potvrdila své výsostné postavení. Na svou slabší levou přidala čtvrté místo.

Klára Gálová (váhová kategorie nad 60kg) přicestovala na šampionát se skromnějšími cíly – získat některou z medailí. Že nakonec získá dvě a z toho jednu nejcennější si před mistrovstvím ani trochu nepřipouštěla. Po skončení soutěže se tak mohla oprávněně radovat ze svého prvního titulu a další stříbrné medaile ve své sbírce.

Malou sportovní tragédii musel přetrpět junior Zdeněk Stehlík, jeden z velkých aspirantů na titul ve váze do 63kg. O necelých čtvrt kila se nevešel do limitu, a tak místo zápasů a trofeje se jen smutně díval na zápasy svých soupeřů.  Své maximum dokázal vytěžit Pavel Bartošík za dvě třetí místa v nejtěžší juniorské kategorii nad 75kg.

Tři tituly Rostislava Svačiny

V sobotu 3.května se sešla v Mladé Boleslavi elita české páky, aby se po třinácté utkala o titul na mistrovství České republiky.

Šampionát zastihl pákaře Sokola Podivín ve výborné formě. Řada z nich byla právem stavěna do role favorita. Výprava z Podivína potvrdila dlouholeté postavení na české scéně, když získala čtyři zlaté, tři stříbrné a pět bronzových medailí.

Nejúspěšnějším mužem na mistrovství se stal současný nejlepší pákař (podle internetového hlasování) Rostislav Svačina, který vybojoval tři tituly. Dva ve své soutěžní váze do 90kg a třetí v kategorii Open. Čtvrtý titul pro podivínské přidal ve váze do 80kg Robin Svačina. Na slabší získal bronzové umístění. Robin Svačina drží jedinečný pákařský rekord. Na pravou ruku ho nedokázal porazit žádný český závodník od dubna 2004. Do současnosti je to nejdelší série v historii české páky. Nejen váhu do 80kg, ale také do 90kg ovládli již několik let podivínští pákaři. Radek Svačina v ní získal dvě stříbrná umístění, když v lepším výsledku mu vždy brání jeho starší bratr.

V nejlehčí váze (do 70kg) a v nejtěžší mužské váze (do 100kg) získali Michal Králíček jedno a Jaroslav Vavřina dvě čtvrtá místa.

V ženách nastoupily za Podivín dvě juniorky (16 let) a vůbec si nevedly špatně. V nižší váze do 60kg získala Dana Surá třetí a čtvrté místo a Klára Gálová byla ve vyšší nad 60kg také třetí a čtvrtá.

Poprvé v historii šampionátu zařadila česká asociace přetláčení rukou i kategorii Open (bez rozdílu vah) jak pro muže tak i pro ženy. Hned na té premiérové se zrodil kuriózní výsledek. Na prvních třech místech se mezi muži (na pravou ruku) seřadili všichni tři bratři Svačinovi. Titul získal Rostislav a po jeho boku se na stupni vítězů postavili druhý Robin a třetí Radek.