Armwrestling klub Podivín

Vítejte na stránkách AWK Podivín

Články

Sezóna 2005/2006

Velká cena Brna odstartovala 7. ledna osmé kolo seriálu soutěží Českého poháru v páce

Pro nemoc a zranění oslabený oddíl Sokol Podivín zajížděl  do jihomoravské metropole jen se třemi závodníky. I přesto se dokázali prosadit a navázat na úspěchy z minulého roku.

V juniorské váhové kategorii do 65kg si nejlépe počínal Pavel Fischer, když si zabezpečil první a druhé místo. Jeho starší bratr Jiří dosáhl ve váze do 78kg na obě ruce shodného umístění dvou třetích míst.

Neuvěřitelnou sérii bez prohry na domácích soutěží načal třetím rokem na pravou ruku Rostislav Svačina ml. Přemožitele nenašel ani na Novoroční soutěži v Brně mezi muži suverénně si dokráčel pro vítězství ve váhové kategorii do 100kg.

Svačina se zapsal do historie Golemovy ruky

Na 80 závodníků ze čtyř zemí bojovalo poslední lednovou sobotu na populární mezinárodní soutěži o Golemovu ruku. Obrovským úspěchem skončila soutěž pro pákaře Sokola Podivín Rostislava Svačinu ml. V nabité konkurenci závodníků z ČR, Maďarska, Německa a Rakouska se ve váhové kategorii do 90kg dvakrát radoval z vítězství na levou ruku i pravou ruku.

V devítileté historii závodu je teprve druhým mužem (prvním je František Živný v kategorii nad 110kg), kterému se podařilo vyhrát obě soutěže. Ani druhý podivínský zástupce Jaroslav Vavřina nezklamal. V nejtěžší váze nad 100kg  vybojoval druhé a třetí místo.

Dvořáková a Surá vybojovaly mezi juniory čtyři prvenství

Hluk – Extraligovou soutěž juniorů v páce proběhla v sobotu 18. února v Hluku jako kompenzaci za mezinárodní Golemovu ruku Česká asociace přetláčení rukou. Juniorské kategorie, které byly po mnoho let součástí „Golemovky“, byly totiž letos zrušeny. Mladí borci ze Sokola Podivín se v Hluku představily ve vynikajícím světle . Výborně připravená Dana Surá získala dvě první místa ve váhové kategorii do 60kg. Jiný výsledek se nečekal ani od české jedničky Beáty Dvořákové, která dvěma zlatýma potvrdila svoji suverenitu nad 60kg. Zdeněk Stehlík ve váze do 63kg přidal dvě třetí místa. Jiří Fischer vybojoval dvě druhá místa, když dvakrát prohrál finále do 73kg. Jeho mladší bratr Pavel byl ve stejné váhové kategorii třetí a čtvrtý.

Úspěšný návrat Veroniky Sedláčkové

Nejvyšší pákařská republiková soutěž Extraliga pokračovala 4. března v Praze IV. Kolem. Naši závodníci zajížděli do hlavního město v neúplné sestavě, ale s navrátivší se velkou oporou.

Po tříleté odmlce se z mateřské dovolené úspěšně vrátila na závodnické kolbiště Veronika Sedláčková. Hned první start po nucené přestávce proměnila v triumf. V ženské váhové kategorii nad 60kg dokázala dvakrát zvítězit a přičinila se tak velkou měrou i o prvenství podivínských v soutěží oddílu a klubů.

Ze dvou prvních míst se mohl těšit i Pavel Fischer / kandidát na titul na MR / v kategorii juniorů do 63kg. Ve stejné váze skončil kousek od úspěchu Zdeněk Stehlík, který získal dvě 4. místa. Dvě stříbrná místa medaile přidal ve váhové kategorii do 78kg i Jiří Fischer. Juniorka Dana Surá navázala na výsledky z Hluku a ve váhové kategorii do 60kg vystoupila na první a druhý stupeň nejlepších.

Mužskou kategorii zastupoval v Praze jen Rostislav Svačina ml. Rosťa si vyzkoušel váhovou kategorii do 100kg. Jak se očekávalo zlatou vybojoval pravou rukou, slabší levou přidal bronzovou.

Do konce ročníku 2005-06 zbývají v pákařském kalendáři již jen tři soutěže. 25. března Třebíčská páka ČP, 1.dubna 6. Velká cena Podivína v páce ČP pro dospělé a pro juniory a juniorky mistrovství ČR. Poslední akcí je MR seniorů, které se uskuteční 22. dubna v Brně.

Prázdninové měsíce využil k odpočinku i pákaři Sokola. Po náročně sezóně přišla soutěžní přestávka náramně vhod. Bylo zapotřebí doléčit utržené šrámy, neboť ani nejlepšímu oddílu v ČR se zranění nevyhýbá.

Některá zranění potřebují převážně klid, jiná zahojí čas v tom lepším případě. V horším případě je zapotřebí vyhledat odbornou pomoc. Lasery, magnetické tunely či rázové vlny podstoupili o prázdninách i bratři Robin a Radek Svačinovi. Doufejme, že vše bude už jen dobré.

Na novou sezónu 2006/07 se již velmi těšíme. Zahajujeme v sobotu 30. září na extralize v Praze.

Přejeme všem sportovcům bez rozdílu hodně zdraví, pevnou vůli, bez té by to nešlo, a výsledky se určitě dostaví.

Podivínští pákaři startovali na ME

Mistrovství Evropy v armsportu – přetláčení rukou juniorů a juniorek do 18-ti let, mužů, žen, tělesně postižených a kategorie masters nad 40 a 50 let hostila ve dnech 20-23.  července maďarská metropole. V české výpravě nechyběli ani zástupci Sokola.

Do Budapeště byla nominována i šestice podivínských pákařů. Pozvání přijala jen polovina z nich, ostatní se omluvili.

Jako první zasáhla do bojů o medaile na ME z podivínských pákařů juniorka Dana Surá ve váhové kategorii do 55kg. Pro Danu to byly první závody na tak významné akci. V těžké konkurenci zástupců z 28 zemí vybojovala 5. a 6. místo a body pro hodnocení národů. Velkou smůlu prožila Beáta Dvořáková při soutěži na levou ruku. Dlouho sahala po bronzové medaili v kategorii do 70kg. Zápas nebyl dlouho rozhodnut. Nakonec však podlehla zkušenější soupeřce, a tak se musela spokojit s umístěním za 4. místo. Pravou rukou vybojovala 7. místo. Veronika Sedláčková startovala na evropském šampionátu po tříleté mateřské přestávce. I tak se představila ve výborném světle, když získala 7. respektive 9. místo na levou a pravou ruku.

Beáta Dvořáková má bronz z mistrovství světa

Na 28. mistrovství světa v armsportu-přetláčení rukou, které proběhlo v anglickém Manchesteru, nechyběli ani reprezentanti České republiky. Náš okres úspěšně zastupovala trojice mladých podivínských závodníků.

Nejlépe se vedlo Beátě Dvořákové ve váhové kategorii do 70kg. Loňská juniorská mistryně světa znovu bojovala, ale oslabený imunitní systém (po virovém onemocněním) ji tentokrát na lepší než na třetí místo levou rukou síly neposkytl. Ve svém druhém vystoupení na pravou ruku vybojovala 7. místo. Další podivínská zástupkyně mezi juniorkami, fyzicky dobře připravená čtrnáctiletá Dana Surá, to měla mezi staršími soupeřkami velmi těžké, navíc zaplatila na MS nováčkovskou daň. Ani druhé letošní vrcholné vystoupení nepřetavila v zisk medaile, i když k ní měla velmi blízko. Stejně jako v létě na ME tak i nyní na světovém šampionátu vybojovala znovu čtvrté místo na levou ruku, 6. místo na pravou a cenné body do hodnocení národů.

Mužskou část hájil na šampionátu z Podivína nejmladší z rodu Svačinů, dvacetiletý Radek. Tomu se tentokrát v nezvykle početném poli favoritů vystoupení na světové scéně nevyvedlo zcela podle jeho představ. Dosažené třinácté místo ve váhové kategorii do 85kg je zatím jeho nejhorším umístěním.

Omluvenkou za ne zcela vydařený výkon může být rekordní účast 850 závodníků ze 44 zemí všech pěti kontinentů.